Ana sayfa Kadın Gebelikte down sendromunun belirtileri…

Gebelikte down sendromunun belirtileri…

149
0

21 mart down sendromu  farkındalık günü sebebiyle en merak edilen konulardan biri gebelikte down sendromunun belirtileri oldu. Anne adaylarını yakından ilgilendiren down sendromu, aslında hamileliğin ilk aylarından itibaren belirti vermeye başlıyor. Anne karnında down sendromu olup olmadığını anlamak için birçok yöntem bulunuyor. İşte gebelikte down sendromu belirtileri ve down sendromunu anlama yöntemleri…

Gebelikte down sendromunun belirtileri...

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendronu , 21 nolu kromozonun bir bölümü ya da tamamının fazla olmasından kaynaklanan genetik bir hastalıktır. Down sendronumlu çocuklarda hafif veya ciddi zeka geriliği, öğrenme güçlüğü ve fiziksel gelişimde gerilik olmaktadır. Çekik göz, kol ve bacaklarda kısalık ve konuşma problemi başlıca fiziksel özellikleridir. Ayrıca kalp anomalileri, reflü, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, uyku bozuklukları ve tiroit hastalıkları için yüksek risklidirler. Toplumda 800-1000 doğumda bir gözükmektedir.

Gebelikte down sendromunun belirtileri...

DOWN SENDROMUNU ANLAMAK İÇİN; İKİLİ TEST

Hamileliğin ilk haftalarında yapılan bu testle

Gebelikte down sendromunun belirtileri...

DOWN SENDROMUNU ANLAMAK İÇİN; İKİLİ TEST

Hamileliğin ilk haftalarında yapılan bu testle down sendromunu anlamak için ense kalınlığı ölçülüyor. Gebeliğin 10-14. haftaları arasında doktorunuz ultrasonografi ile bebeğinizin yaşını, kalp atımlarını ve burun kemiğini ölçecektir. Bu sırada her bebekte o haftalar arasında normalde bulunan ensedeki ödemin kalınlığını da (NT) ölçer. Bebeğin yaşı, NT ölçümü ve kan testleri ile risk tahmini yapılır. İkili test ile ense kalınlığının ölçülmesi sonucu eğer bebeğin down sendromu riski varsa düşük tehlikesi yaşanabilir. Düşük tehlikesi yaşamamak için gerekli önlemler alınır ve down sendromu ihtimalinin değerlendirilmesi için beklemeye geçil

anlamak için ense kalınlığı ölçülüyor. Gebeliğin 10-14. haftaları arasında doktorunuz ultrasonografi ile bebeğinizin yaşını, kalp atımlarını ve burun kemiğini ölçecektir. Bu sırada her bebekte o haftalar arasında normalde bulunan ensedeki ödemin kalınlığını da (NT) ölçer. Bebeğin yaşı, NT ölçümü ve kan testleri ile risk tahmini yapılır. İkili test ile ense kalınlığının ölçülmesi sonucu eğer bebeğin down sendromu riski varsa düşük tehlikesi yaşanabilir. Düşük tehlikesi yaşamamak için gerekli önlemler alınır ve down sendromu ihtimalinin değerlendirilmesi için beklemeye geçilir.

Gebelikte down sendromunun belirtileri...

DOWN SENDROMUNU ANLAMAK İÇİN; ÜÇLÜ TEST

Hamileliğin 15. Ve 20. Haftalarında yaptırılması gereken üçlü test ile down sendromu kolay bir şekilde anlaşılıyor. Herhangi bir nedenle hamileliğin ilk haftalarında down sendromunu  testi yaptıramayanlar için üçlü test yaptırılmaktadır.

Gebelikte down sendromunun belirtileri...

DÖRTLÜ TEST

Yine ikili testi kaçırmış olanlar için yaptırılır. Dörtlü testle bebeğin  sown sendromu olup olmadığı %75 oranda saptanır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya girin