Ana sayfa Güncel Komşu alev alev yanıyor!!!!

Komşu alev alev yanıyor!!!!

44
0

Yunan Sivil Savunma Genel Sekreterliği, Atina yakınlarındaki yangında en az 74 kişinin hayatını kaybettiğini, 157 kişinin yaralandığını bildirdi. Başbakan Alexis Çipras yangınlar için “Kuşku uyandırıyor” açıklaması yaptı. Yunanistan AB’den yardım istedi, İspanya ve Portekiz’in yangın bölgesine ekip göndereceği açıklandı. Yangın gölgelerinde OHAL ilan edildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yangın söndürme uçakları ve helikopterlerimiz ihtiyaç halinde Yunanistan’a hareket için hazır” açıklamalarında bulundu.

Yunanistan’da Doğu Attika’da çıkan orman yangınları binlerce dönümlük ormanlık araziyi, sayısız ev ve arabayı kül etmekle kalmadı, şimdiye kadar en az 74 kişinin yaşamını yitirmesine, en az 157 kişinin yaralanmasına neden oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan için yardıma hazırız mesajı verdi.

Bölgede arama çalışmaları devam ederken, 100’den fazla kişinin ise kayıp olduğu tahmin ediliyor.

ÇİPRAS: KUŞKU UYANDIRIYOR

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “Attika’nın hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar kuşku uyandırıyor” dedi.

Ormanlık bölgede çıkan, ancak çok şiddetli ve devamlı yön değiştiren rüzgâr nedeniyle kısa sürede Pendeli, Mati, Rafina, Vuças gibi sayfiye yerlerini saran yangın, evler ve arabalar yakmaya başlayınca itfaiye ekipleri evlerin boşaltılmalarını istedi.

Kurtulmak için deniz kenarına inen yüzlerce insanın yardımına koşan askeri ve sivil gemiler, Yunan Sahil Güvenlik botları ve özel sandallar, onları gece boyunca Rafina Limanına çıkarmak için seferler yaptı.

Limanda bekleyen Yunan Ulusal Acil Yardım Merkezi (EKAV) araçları, limana çıkan yaralılara ilk yardımı verdikten sonra ciddi olanları yakın hastanelere nakletti, geri kalanlar ellerinde fotoğraflarla kayıp yakınları için bilgi toplamaya çalıştılar.

Evsiz kalan insanların geçici olarak barınmaları için Otelciler Birliği tarafından otel odaları temin edildi, askeri mekânlar da seferber edildi.

Yunanistan’daki yangın felaketinde ölü sayısı artıyor

FOTOĞRAF
Yunanistan’daki yangın felaketinde ölü sayısı artıyor
Yunanistan’ın başkenti Atina’nın 25 kilometre kuzeydoğusunda Penteli ve Mati bölgelerindeki ormanlık alanda başlayan ve hızla yayılan yangında en az 54 kişinin yanarak can verdiği açıklandı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya girin